Dario Antonisse mistrzem Polski amatorów 2017

Po trzech dniach rywalizacji oraz dogrywce na polu Postołowo GC tytuł mistrza w Citi Handlowy XXIII Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Mężczyzn zdobył reprezentant Holandii, Dario Antonisse. Drugie miejsce wywalczył Jakub Dymecki (Tokary GC), a podium zamknął Mikołaj Kniaginin (Sobienie Królewskie G&CC).

Od pierwszego dnia zawodów liderem był golfista z Holandii, Mats Markovits. Reprezentant amsterdamskiego klubu The International podczas rundy finałowej zszedł z pola z powodu kontuzji. Tym samym na prowadzeniu znalazł się Jakub Dymecki, którego od Holendra różniło w klasyfikacji jedno uderzenie. Po 9 dołkach zawodnika z Tokar gonił (177) kolega z kadry Polski, Mikołaj Kniaginin (Sobienie Królewskie G&CC) – 180 oraz kolejny z Holendrów, Dario Antonisse – 181.

Kolejne dziewiątka przyniosła kolejny zwrot akcji i doprowadziła do emocjonującej dogrywki w finale. Antonisse dogonił Dymeckiego w sumie uderzeń – 216 i obaj zawodnicy stanęli na tee 10 dołka (par 4), aby ostatecznie rozstrzygnąć kto zostanie triumfatorem turnieju.

Rozpoczął zawodnik Tokar posyłając piłkę na środek fairwaya. Holender wylądował po lewej stronie w semi roughie, ok. 10 m bliżej dołka. Drugi strzał Polak posłał na górkę znajdująca się po prawej stronie obok greenu, a Antonisse znalazł się ok. 9 m od flagi na greenie. Dymecki pięknym chipem posłał piłkę na 40 cm od dołka i puttem zrobił para. Holender w pełni skupiony uderzył piłkę, która wtoczyła się wprost do dołka. Jego birdie przeważyło o zwycięstwie i tym samym Dario Antonisse został mistrzem Polski 2017.

Dario Antonisse nie krył zdumienia z wygranej i ze stoickim spokojem opowiedział o turnieju: „Drugiego dnia grało mi się zdecydowanie najciężej – nie trafiałem wielu puttów. Dziś wiedziałem, że mam szansę na podium, ale starałem się o tym nie myśleć. Z dołka na dołek grałem swoje. Widziałem Kubę na greenie 18-ego dołka i wiedziałem, że różni nas jedno uderzenie. On zakończył parem, a to oznaczało dogrywkę. Wiadomo że w takiej chwili są nerwy, ale starałem się skupić na celu. Do tej pory na 10 dołku grałem pary i bogeya. Teraz udało się zagrać birdie i to pozwoliło mi wygrać. Kuba jest bardzo dobrym zawodnikiem i dziękuję mu za rywalizację. Muszę przyznać, że to był bardzo dobry turniej, na wysokim poziomie”.

I wicemistrz Polski Jakub Dymecki także podsumował swój występ oraz dogrywkę: „Kolejny turniej udało mi się zagrać poniżej par i to jest mój mały sukces. W Krakowie na turnieju kwalifikacyjnym i podczas Sierra Polish Open, gdzie również uzyskałem minusowe wyniki, zobaczyłem na co mnie stać i jakie mam możliwości. Starałem się pokazać to również w Postołowie. Z pierwszych dwóch rund jestem zadowolony. Niestety z dziś jestem mniej dumny. Przez chwilę miałem +4 po czym odrobiłem dwoma birdie, potem boogey i znów birdie. Na 18-tym dołku nie byłem pewny sytuacji we flajcie przede mną i nie zaryzykowałem gry przez wodę. Zrobiłem para i dostałem się do dogrywki. Komitet wybrał najtrudniejszy dołek na dogrywkę, mało komu udaje się zrobić tam birdie. Dario się udało. W dobrym stylu zakończył ten turniej”.

Tytuł II wicemistrza wywalczył będący od początku w czołówce turnieju 16-letni zawodnik Sobieni Królewskich, Mikołaj Kniaginin. Od liderów dzieliły go 2 uderzenia (218).

Dwóch najwyżej sklasyfikowanych Polaków w Mistrzostwach Polski Mężczyzn, Jakub Dymecki i Mikołaj Kniaginin, otrzymali dzikie karty na turniej Wrocław Open, zawodowy turniej należący do cyklu Pro Golf Tour (3-5 września 2017, Gradi GC).

Dodatkowo zostały rozegrane dwa konkursy pod patronatem Audi Polska. W Longest Drive wygrał Dario Antonisse, a w closest to the pin Marcin Zięba (Olympic GC).

W Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Mężczyzn startuje męska czołówka kraju, w tym reprezentanci kadry narodowej. Zawody należą do kalendarza turniejów Światowego Rankingu Golfa Amatorskiego (WAGR), dzięki czemu wywalczone punkty wpłyną na klasyfikację golfistów w najważniejszym zestawieniu amatorów.

Citi Handlowy XXIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Mężczyzn 2017 (18-20.06.2017, Postołowo  GC)

  1. Dario Antonisse (Holandia) – 216 (72, 74, 70)
  2. Jakub Dymecki (Tokary GC) – 216 (74, 68,74)
  3. Mikołaj Kniaginin (Sobienie Królewskie G&CC) – 218 (74, 72, 72)

Fot. Strzały na Fairwayu